Buldog francuski – rasa wymagająca
5 lipca 2019Buldog francuski na wakacjach
10 lipca 2019Dlaczego nie używamy mat żelowych?
Czas upałów to okres trudny nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Wysokie temperatury mogą okazać się dla czworonogów niebezpieczne – mogą spowodować chociażby udar słoneczny. Konieczne jest więc posiadanie specjalnych akcesoriów, które pomogą pupilowi przetrwać ciężki letni okres.
Zapewnienie zwierzęciu schronienia od słońca oraz stałe dbanie o to, by uzupełniał wodę, to nie wszystko, co należy zrobić, by zapobiec przegrzaniu i zminimalizować odczucie ciepła. Jednym z najlepszych sposobów, które pomagają psu przetrwać upały, jest stosowanie maty chłodzącej. Jest to swoistego rodzaju posłanie, które sprawdzi się w różnych warunkach. Zwierzę może korzystać z niej w domu czy w plenerze. Na rynku dostępne są różne rodzaje. Jednym z popularniejszych jest mata żelowa. Zanim jednak zdecydujemy się na jej zakup, należy dobrze zapoznać się z jej minusami i ryzykiem, jakie niesie ze sobą jej stosowanie.
Ciągłe chłodzenie – ryzyko chorób
Maty żelowe wypełnione są specjalnym wkładem. Posłania tego nie trzeba wcześniej specjalnie przygotowywać, by spełniało swą funkcję. Aktywuje się ona samoistnie, pod wpływem nacisku, jaki wywiera na niej kładący się pies. Żelowa mata ładuje się automatycznie, kiedy czworonożny pupil z niej schodzi. Temperaturę niższą od tej z otoczenia utrzymuje przez długi czas, nawet do czterech godzin. Jednak mat żelowych nie warto używać. Przede wszystkim:
- Nie można wyregulować ich temperatury, przez co chłodzą cały czas,
- Ich używanie wiąże się z większą zachorowalnością na schorzenia układu moczowego. Pies może więc cierpieć na zapalenie nerek i pęcherza.
Lepsze rozwiązanie – mata aktywowana wodą
Na szczęście na rynku dostępne są inne maty chłodzące. To idealna alternatywa dla legowisk wypełnionych wkładem żelowych. Mata z wełną chłodzącą, choć wymaga nieco przygotowania do użytku, nie niesie ze sobą ryzyka rozwoju niechcianych chorób. Aby produkt działał, jak należy, najpierw trzeba zanurzyć go w chłodnej wodzie, następnie wycisnąć jej nadmiar. Końcowym krokiem przygotowującym matę do użycia jest jej strzepnięcie i nadanie odpowiedniego kształtu. Czynności te zajmują chwilę i są bardzo łatwe do wykonania. Warto więc zapewnić swojemu psu wygodę i ochłodę – należy jedynie pamiętać, by nie przesadzać z długością czasu przebywania na specjalnym legowisku.